Wszyscy jesteśmy artystami

Za 3 tygodnie na półki sklepowe trafi najnowsza ksiązka Setha Godina. Już teraz w sieci można natrafić na „przecieki” dotyczące „Linchpin” zgrabnie uwalniane przez samego autora. W poprzednich książkach Godin udowadniał, że wszyscy jesteśmy marketerami (Purple Cow), w innej, że wszyscy jesteśmy liderami (Tribes). Teraz przekonuje nas, że każdy z nas ma potencjał bycia artystą. Dlaczego? Ponieważ, każdy z nas działa w branży, w której liczą się emocje – zaangażowanie duszy i serca (autor mówi o Emotional Work). Tytułowy „Linchpin” (zawleczka, podpora, zatyczka) to osoba w organizacji, którą trudno zastąpić. Ktoś, kto posiada umiejętności „nie-do-podrobienia”, „nie-do-zastąpienia”. Jest to tym bardziej ciekawe, że większość szefów jest przekonana o możliwości zastąpienia każdej osoby na inną.

Wiele osób zarzuca Godinowi, że właściwie pisze ksiązki o niczym. Treść jest tak nadmuchana, jak efektowny balon. Wnioski to raptem skrawki myśli wyrzucane przez autora niczym naboje z kałasznikowa. Pisze efektownie, często efekciarsko, pozostawiając czytelników z okrzykiem WOW na ustach. Po dłuższej refleksji okazuje się, że pozostajemy z niczym. Godin nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób mamy stać się liderami, w jaki sposób tworzyć historie o produktach (Marketers are Liars), w jai sposób być liderem. Godin daje inspiracje do dalszych poszukiwań. Wskazuje kierunek kolejnych studiów i motywuje do rozwoju. Książki pozostawiają nas w poczuciu niedosytu. Pytanie, czy będziemy chcieli sięgnąć po więcej?

PS: Przy okazji możemy śledzić, w jaki sposób Seth uruchamia grupę ewangelistów, głoszących dobrą nowinę o jego produktach (ideach, książkach). Ja już się uzależniłem. Dodatkowo, każda z osób, która wesprze działalność instytucji charytatywnej wskazanej przez autora, otrzyma elektroniczną wersję książki, zanim pojawi się na półkach. Przyłączcie się.

Otagowane ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: