Odnawialne Vancouver

Miliony spojrzeń fanów sportu skierowane są obecnie na Vancouver, gdzie mają miejsce zmagania o olimpijskie trofea. Osiągnięcia sportowców z pewnością przyciągają zainteresowanie wielu osób, ale nie mniej imponujące wydają się wyczyny organizatorów, którzy stworzyli miejsce zapewniające pełną równowagę pomiędzy wymaganiami środowiska, potrzebami lokalnej społeczności i ekonomicznym zyskiem.

Temat ten jest omawiany przez Piotra Stanisławskiego na łamach Przekroju. Intencją Kanadyjczyków było zachowanie pełnej harmonii i umiaru w interakcji z otoczeniem. Zadbano o ekologiczne systemy wymiany i odprowadzania wody, a budynki były tworzone z odnawialnych surowców.  Największe inwestycje skierowano w najbiedniejsze części miasta i tam zlokalizowano ekologiczną dzielnicę. Kibiców będzie woził po ośrodkach sportowych specjalny autobus napędzany wodorem. To tylko garstka przykładów rozwiązań mających na celu stworzenie wyjątkowych warunków do podziwiania mistrzów sportu, ale również sprzyjających przyszłemu rozwojowi społeczności Vancouver. Kanadyjczycy zrozumieli, że Igrzyska nie są na jedynie na pokaz, a mogą stanowić podstawę dialogu z otoczeniem.

Na tym tle smucą słowa jednego z przedstawicieli organizatorów Euro 2012, który poradził mieszkańcom Warszawy, wyjazd ze Stolicy w czasie futbolowego święta. Zaczynam bać się Mistrzostw Europy i z trwogą myślę o paraliżu, jaki czeka Warszawę. Boję się również efektów krótkowzrocznych inwestycji zgodnie z zasadą „zastaw się, a postaw się”. Autor artykułu podaje przykład Aten, które stworzyło wioskę olimpijską przeradzającą się w slumsy.

Otagowane , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: