Na rogu Technologicznej i Sztuk wyzwolonych

Wysłuchałem właśnie biografii Steve’a Jobsa autorstwa Waltera Isaacssona. Ponad dwadzieścia godzin nagrań historii człowieka, którego nazwisko jest odmieniane na różne sposoby, w setkach języków, a decyzje życiowe i biznesowe interpretowane, jako oznaka geniuszu (teraz wiedzą to wszyscy :)). A tak naprawdę bohater książki całe życie stał na skrzyżowaniu, drodze przecięcia różnorodnych idei, przekonań, zjawisk i trendów. Wymowne jest zdjęcie Jobsa przemawiającego w trakcie sławnego keynote speech na tle drogowskazów – technologii i sztuk wyzwolonych.

Produkty Apple powstają ze splotu różnorodnych elementów i są w cudowny sposób integrowane w całość. Jobs zawsze powtarzał, że stoi na przecięciu dróg wyznaczanych przez nauki ścisłe i nauki humanistyczne.

W 2006 roku, Frans Johansson wydał książkę Medici Effect . Czym jest efekt Medyceuszy? Stojąc na skrzyżowaniu różnorodnych

obszarów, dyscyplin naukowych i kultur masz niebywałą szansę łączenia tych konceptów w nowe, niespotykane dotąd idee. Sama nazwa nawiązuje do XV i XVI-wiecznej Florencji, gdzie ród Medyceuszy współtworzył środowisko dające początek niebywałemu
wybuchowi kreatywności, które dziś określamy mianem renesansu. Florencja stanowiła wówczas tygiel wypełniony artystami, finansistami, architektami i różnej maści indywidualnościami. Gdyby każdy z nich szedł własną droga, a nie spotkał się właśnie w tym czasie, w tym miejscu, na tym skrzyżowaniu, trudno przewidzieć, czy powstałaby galeria Uffizi i inne perły renesansu. Czy Medici Effect możemy odtworzyć teraz? Jesteśmy jego świadkami.

W pierwszym zdaniu podkreśliłem, że biografię Jobsa wysłuchałem. Pobrałem ją z serwisu, który udostępnia je w postaci pliku na smartfona i przechowuje na wirtualnej półce „w chmurze”. Do zestawu książek mam dostęp z każdego miejsca za pośrednictwem Internetu. Słuchałem go podczas jazdy pociągiem, czy metrem. Wystarczyło podłączyć smartfona do USB w samochodzie, by słowa płynęły z głośników.

Dlaczego jesteśmy świadkami nagłego wybuchu popularności audiobooków.
Połączyły się trzy fale:

  • Mobilności technologii, którą dosłownie możemy dotknąć palcem, a ich obsługa jest prosta dla każdego dziecka.
  • Mobilności treści, która może być umieszczana w chmurach i po którą możemy sięgać po jednym kliknięciu naszego przenośnego urządzenia.
  • Mobilności ludzi, którzy wraz z iPod Generation nauczyli się słuchać, a mobilny styl życia stał się tym, który uwodzi młode pokolenia (jest dla nich jedynym istniejącym).

Na skrzyżowaniu technologii i sztuk wyzwolonych powstają superprodukcje audio, w których bierze udział dziesiątki najwyższej klasy aktorów. Posiadają własne efekty dźwiękowe i muzykę, a budżety równają się tym osiąganym przez produkcje filmowe. Kilka lat temu nie byłoby to możliwe. Teraz stoimy na właściwym skrzyżowaniu.

Książkę Medici Effect można pobrać w formie PDF na stronie: http://www.themedicigroup.com/

Otagowane , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: