Barometr innowacyjności

W styczniu 2012 roku General Electric wydał Global Innovation Barometr. Dokument opiera się na badaniach realizowanych wśród 2800 przedstawicieli wyższego szczebla organizacyjnego z 22 krajów (mamy również opinie z Polski). GE skoncentrowało się na analizie wpływu kryzysu na procesy innowacyjne, kreowaniu środowiska sprzyjającemu innowacjom, poczuciu „optymizmu” dla rozwoju innowacji i generalnie postrzeganiu kwestii innowacyjności w poszczególnych krajach.

Kilka wniosków i statystyk:

  • Środowisko innowacyjne w swoim kraju najlepiej oceniają respondenci z Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Singapuru, Chin i Kanady. Najgorzej Japończycy, Rosjanie, Polacy i Francuzi. Pod uwagę brano 13 czynników, takich, jak wsparcie rządu dla innowacyjności i efektywność tego wsparcia, ochrona patentów, społeczna akceptacja dla ryzyka, skłonność do innowacji, wsparcie biznesu, czy współpraca ze środowiskiem akademickim.
  • Ciekawe jest to, że wśród większości respondentów największą frustrację wywołuje powolne tempo wprowadzania innowacji na rynek. Wśród kolejnych wymienianych jest wsparcie rządu, ale również sektora prywatnego.
  • Powszechną opinią (co staje się już banałem), z którą zgadza się większość ankietowanych, jest to, że innowacyjność jest główną dźwignią do stworzenia bardziej konkurencyjnej gospodarki w moim kraju. Już mniej oczywista okazuje się opinia dotycząca pozytywnej roli innowacji w kreowaniu miejsc pracy (ponad 85% zgadza się z tą opinią). 86% potwierdza, że innowacyjność wynika z partnerstwa miedzy organizacjami, a nie samotnej gry.
  • Analizując wpływ innowacji na poprawę jakości życia, respondenci podkreślali w szczególności obszar komunikacji, ochrony zdrowia, rynku pracy oraz ochrony środowiska. Jeśli chodzi o analizę według krajów, największymi entuzjastami są mieszkańcy Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji oraz Kanady. Największymi sceptykami są Japończycy, mieszkańcy Korei Południowej, Chińczycy i Francuzi. My jesteśmy umiarkowanymi optymistami w tej kwestii.
  • 80% ankietowanych twierdzi, że małe i średnie firmy oraz indywidualne osoby, mogą być równie innowacyjne, jak duże korporacje. Co ciekawe, 73% uważa, że innowacje wynikają z ludzkiej kreatywności, a nie prac naukowych.
  • W pytaniu, co sprzyja skuteczności innowacji, respondenci wymienili jako pierwsze: posiadanie kreatywnego zespołu (out of the box thinkers) oraz osób z wiedzą techniczną. Zwracają również uwagę na wsparcie finansowe oraz długookresowe podejście inwestorów do wsparcia innowacji.
  • Jakie kraje cieszą się najlepszą reputacją w zakresie innowacyjności: And the Oscar Goes to USA. Potem wymieniano Niemcy, Japonię oraz Chiny.
  • Polscy respondenci okazali się najbardziej krytycznym z krajów w ocenie reputacji własnego środowiska innowacyjnego. Aż 67% osób wypowiedziała się o negatywnym wizerunku swojego kraju. Kolejna w zestawieniu Południowa Afryka – uzyskała w autoocenie 43% negatywnych opinii. Potwierdza się, że jesteśmy najbardziej krytycznym krajem wobec samych siebie. Najbardziej pozytywni wobec siebie byli mieszkańcy Izraela i Niemiec.

Tutaj znajdziecie pełny raport.

Otagowane , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: